Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřeba dobra a spravedlnosti ve světě

4. 02. 2015 11:11:59
To, že ideály nejsou jen prázdné pojmy, ukazuje nespočet špatných příkladů ve světě, kde správné fungování společnosti je narušováno deformovaným chováním, rozvratnou činností a osobní nezodpovědností. Na případu Ukrajiny můžeme vidět, k čemu může dojít ve společnosti, v níž byly zavrženy lidské hodnoty jako tolerance, nenásilí a úcta k druhému. Tam kde je vhodné podhoubí, rozvratné živly nahlodávají nemocný organismus a připravují cestu k jeho rozchvácení a destrukci. Přes všechny snahy mírové diplomacie a celosvětové osvěty se bohužel množství násilných konfliktů ve světě nezmenšuje a nacionalismus, o kterém se věřilo, že bude v éře globalizace patřit do muzejních vitrín, si naopak našel své stálé místo.

Ztráta hodnot, ideálů, úcty a pokory, zavržení náboženství a víry, orientace na konzum a materialismus - to je velice nebezpečná kombinace. V minulosti jsme byli svědky toho, jak se velké a dobře etablované říše v důsledku vnitřní rozpolcenosti a vyhaslosti přes noc roztříštily, sesunuly jako domeček z karet, když byly vystaveny tlaku nepříznivých okolností, nebo nových skutečností. Na jejich místo nastoupila nová, primitivnější kultura, která si na troskách své předchůdkyně vytvořila vlastní svět.To, že by současná civilizace měla nějaké privilegium, že by byla nepotopitelná, si snad nikdo nemyslí.

Problémů, které ze všech stran a směrů útočí, je více než kdy předtím. Jak snadné je nyní vyvolat v určité části světa chaos, rozvrátit nějakou zemi, vyvolat kolaps na trhu. Tím větší nároky se kladou na soudržnost společnosti a jak osobní tak kolektivní zodpovědnost. Několik lidí může nekalou činností přivodit velké problémy mnoha. Malá skupinka extrémistů může uvrhnout zemi do strachu a zničit dlouho a pracně budovaný mír. Pokud je preventivní a mírová činnost zanedbávána, mohou být její výsledky několika cílenými útoky rozprášeny. Vyvolat nedůvěru, pocit ohrožení a boj je s trochou peněz a lidí snadné, vybudovat přátelské vztahy a důvěru, to je těžší. Děláme dost pro to, abychom si zasloužili žít v míru?

Chování členů společnosti určuje trend, kterým se celek ubírá. Každé zaváhání a podlehnutí sobeckým cílům a zájmům, každý kompromis s ďáblem podvrací stabilitu společnosti a činí ji zranitelnější a otevřenější zlovolným silám, které si brousí zuby na jakékoliv sousto, které je v dosahu. Nedostatečná úcta ke své zemi, k národnímu majetku, ke svým spoluobčanům, s nimiž sdílíme chtě nechtě naše životy, vede k rozkrádání toho, co mělo všem přinášet užitek a prospěch, ke znevažování toho, co mělo být chloubou národa, k zaprodávání jiným, kteří těmito nedostatky netrpí.

Poučení, které bychom si měli jako národ a občanstvo společného státu vzít, je: nezanevírejme na hodnoty, na význam národního bohatství, nezavrhujme úctu ke společenství, k lidem a k životu, neztrácejme víru, a nezabíjejme to, co je dobré. Protože když si nebudeme vážit toho dobrého, a za pár drobných jej prodáme, nebudeme pěstovat dobré zvyky a dobré chování, čeká nás jen špatná budoucnost, kde každý přijde o to, čeho si nedostatečně vážil. Vše co zanedbal, ztratí, a dostane to ten, který se o to dokáže lépe postarat.

Pocity marnosti, deprese a zoufalství jsou jen neklamnými příznaky toho, že společnost ztrácí víru a s ní vůli žít a zachovat svoji existenci do budoucna. Naproti tomu jiné etnikum je již připraveno se toho, co nevděční Evropané sami zahazují, chopit a náležitě využít. Vůle k životu a víra v dobro budou určujícími znaky těch, kteří v nadcházejících bojích o světlo uspějí. Ti, u kterých převládne pesimismus, nenávist a zloba, budou čelit destrukci jejich zanedbaného majetku, společného dědictví. Společnosti, v nichž převládne soudružnost, tolerance a víra v mírové soužití a řešení problémů, v nadcházejícím čase změn přežijí. Spravedlnost a poctivé jednání s ohledem na obecný prospěch budou elementy podporujícími životaschopnost a její vyhlídky do budoucna a pomohou jí uchránit se před zkázonosnou mocí.

Jednejme tedy čestně a spravedlivě, bez ohledu na vlastní prospěch a nedovolme zlu uchytit se v našem středu. Svou prací napomáhejme rozvoji a prosperitě, odhalujme zločiny a nepravosti v našem státě a obracejme je v spravedlnost. Každá taková snaha o očištění našeho společného domu se v budoucnu mnohonásobně vyplatí. Jakékoliv napomáhání a tolerování zlého jednání a smýšlení se naopak s nevyhnutelným účinkem vrátí i s úroky. Společnost může krásně fungovat a být bezpečná a vzorná i bez zákonů, policie a trestů, když budou občané dobré mysli, loajální vůči sobě a lidu, když učiní dobro svou svrchovanou a nejvyšší hodnotou, a být spravedlivým a prospěšným své obci bude jejich vnitřním neporušitelným přesvědčením.

Ladislav Zelinka

Autor: Ladislav Zelinka | středa 4.2.2015 11:11 | karma článku: 9.54 | přečteno: 408x

Další články blogera

Ladislav Zelinka

Žijme přirozeným způsobem a važme si obyčejných věcí

Často si svým jednáním, chováním a myšlením přiděláváme zbytečné problémy a život, který může být sám o sobě jednoduchý a příjemný, si všemožnými způsoby komplikujeme.

2.2.2017 v 16:30 | Karma článku: 15.67 | Přečteno: 605 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Volby v USA nejsou jen Clintonová a Trump

Prezidentské volby v USA ještě pořádně nezačaly, předem je však prakticky jisté, kdo zvítězí. Už sto padesát let je to buď kandidát Demokratické strany nebo Republikánské strany.

19.2.2016 v 13:52 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Předpovědi pro budoucí období: Svět za dvacet let?

Jaký by mohl být svět za dvacet či padesát let? Předkládat předpovědi vývoje a budoucích trendů není příliš v módě, s tím jak se zabýváme spíše přítomností a aktuálními problémy.

27.11.2015 v 20:30 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 566 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Technika nás nezachrání

Zamysleme se nad vývojem techniky, která se dostává do bodu, kdy nad námi začíná mít kontrolu a ukrajuje si stále větší díl z našeho světa a našich životů.

9.10.2015 v 12:36 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 350 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Rychly

Svoboda v postdemokratické společnosti

Co je dnes opravdovým měřítkem svobody? Svobodné volby? Irelevantní. Hýřivé reklamní kampaně útočící na nejnižší lidské pudy vítězí. Možnost nákupu výrobků všech značek? Již od druhé poloviny devadesátých let zcela nepotřebná věc.

23.11.2017 v 22:53 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 160 | Diskuse

Jan Dvořák

Za socialismu napodoboval západní vzory, teď na to dojel!

Léta se vedou spory o to, jestli zbourat či nezbourat na pražské Vinohradské třídě objekty bývalého TRANSGASu. Zaprvé provokují brutalistní podobou, a zadruhé Praha nemá dost kanceláří, obchodů, a natož bytů nad 10 miliónů korun.

23.11.2017 v 22:22 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 349 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Generál Lee v posmrtné bitvě s politickou korektností

Americká občanská válka pro mnohé neskončila. Pod vlivem politické korektnosti a levicových aktivistů padají sochy a památníky hrdinů a spolu s nimi padají i hodnoty, pro které jsme vždy obdivovali Spojené státy americké.

23.11.2017 v 21:16 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 449 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Mladý a dynamický kolektiv. Klišé nebo záminka?

Nadpis sice vypadá jako jedna z otázek IQ testu, ale je to jen smutné konstatování skutečnosti. Skutečnosti, že věk je důležitý nejen u láhve vína, ale i u uchazeče o zaměstnání.

23.11.2017 v 17:00 | Karma článku: 20.64 | Přečteno: 481 | Diskuse

Petr Binder

Soumrak mediálních poradců

Po mnoha letech jsem se rozhodl pro mediální kampaň. Konečně mám komerční produkt. Vložil jsem se do rukou mediálního poradce a očekával jeho profesionální rady. Jak jsem byl naivní.

23.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 556 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1020

Politolog, publicista, spisovatel a badatel na volné noze. Absolvent VŠE v Praze, obory politologie, diplomacie.

Články o společnosti, politice, vývoji ve světě, mezinárodních vztazích; odzbrojení, bezpečnost, změny ve společnosti; aktuální témata i ohlédnutí se za důležitými okamžiky historie české i světové.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.