Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezinárodní mafie (v současném světě)

4. 01. 2015 19:11:19
Organizovaný zločin, ilegální obchod, korupce, jejich propojení a prorůstání s jednotlivými sférami naší společnosti jsou nedílnou součástí našeho globalizovaného světa. V posledních patnácti letech vzniklo na tato témata řada publikací, ne však tolik, kolik by si vzhledem ke svému významu zasloužily. Vždyť jen podle odhadů dosahoval roční obrat nelegálních aktivit a organizovaného zločinu v roce 2000 kolem 1500 miliard dolarů, tedy skoro jednu čtvrtinu světového obchodu!

Skutečný problém přitom není ani tak v drobném zločinu, překupnictví, krádežích apod., nýbrž v profesionálně organizované celosvětové soustavě propojených zločineckých aktivit, využívající všech výhod, nástrojů a možností globalizovaného lidského společenství. Nikoli nadsazeně se v této souvislosti hovoří o "skutečné skryté moci", mezinárodní mafii. Skromné množství literatury a zájmu o tento fenomén je vysvětlitelný nedostatkem spolehlivých faktů, dat a statistik v této oblasti, stejně jako nezřetelná hranice mezi nelegální a legální sférou aktivit.

Moisés Naím, bývalý ředitel Světové banky, vyjmenovává faktory vedoucí k nebývalému rozvoji ilegálního obchodu po 90. letech: nové technologie, globalizované trhy, malý dozor států nad hranicemi, rozšíření trhů, spousta nových komodit, nové možnosti praní špinavých peněz, dále nevázanost mezinárodního finančního kapitálu, absence kontroly nad finančními toky, množství daňových rájů a j. Ukryté před spravedlností a justicí tak vedle legálního bují a prosperují černý trh a internacionalizované podsvětí vybavené nejmodernějšími nástroji, evidentně těžící z procesů globalizace.

Problémů s tím spjatých je celá řada. Jednak ze systému uniká velké množství kapitálu, chybějící pak jinde, velké množství prostředků končí v rukou těch nejméně povolaných a jsou investovány do oblastí nejméně prospěšných pro obyvatelstvo - zbraní, korupce, podpory zbrojení, výroby cigaret, drog, financování terorismu, atd. Špinavé peníze, peníze z drogového obchodu, padělané peníze apod. znehodnocují hodnotu prostředků, kterými běžná společnost disponuje, vedou k inflaci, odcizení kapitálu a znejasnění vlastnictví a zodpovědnosti. Samozřejmě dochází k tomu, že se stále více peněz točí v černé a šedé zóně a stále více bohatne těch zainteresovaných na nelegálních aktivitách, na úkor běžného obyvatelstva.

Nemenším problémem je korumpovatelnost nesmírnými peněžními prostředky a vyděračským potenciálem vlastněnými mezinárodní mafií ve srovnání se skromnými poměry v legální sféře. Zisky z nejvýnosnějších odvětví a komodit zločinného podnikání zřejmě řádově přesahují možné zisky z legální činnosti a podnikání podle zákonů a pravidel. Mezi nimi je na prvním místě jednoznačně výroba a obchod s drogami. Na dalších místech produkce, distribuce a prodej zbraní všeho druhu. Samozřejmě také ropa, diamanty, zlato, pak obchod s lidmi a prostituce a celý moloch aktivit s nimi spjatých.

Znepokojivou skutečností, i když již dlouho známou, je podpora a kooperace s veřejnou ekonomickou a politickou sférou. Bohužel, množství kauz a skandálů vždy ukazovalo a stále ukazuje, že tento obchod mezi politiky, justicí a mezinárodní mafií, se děje. Z logiky věci není těžké uvědomit si, že miliardové zisky z drog vytvářejí velký manévrovací prostor pro korupci, politikaření a kupování si beztrestnosti a získávání si zájmu. Nesrovnatelné rozdíly mezi možnostmi obohacení legálními a nelegálními způsoby snadno vedou k zakupování nejlepších právníků, předních politiků a odborníků právě pro potřeby a zájmy globální mafie. Velké množství mozků, schopných a znalých odborníků, tak pracuje ne pro dobro společnosti, v níž žijí, nýbrž pro zájmy svých bohatých zaměstnavatelů.

Další jasnou skutečností je, že mezinárodní zločinecké aktivity by nemohly probíhat bez tiché nebo úplné podpory řídících a kontrolních společenských orgánů, mezinárodních institucí, vlád a "hlídacího psa veřejnosti" - médií. Proto vždy mafie v minulosti investovala nemalé prostředky do politiky, tisku, PR, zpravodajství, kupovala si novináře a své "zástupce" v mezinárodních organizacích. Samozřejmostí je podpora vlastních a spřízněných politiků, a držení si svých lidí v nejvyšších místech státu. Jen s jejich podporou samozřejmě může probíhat nerušený provoz nelegální činnosti.

Zajímavostí je, že tato mezinárodní chobotnice zasahuje do všech struktur bez ohledu na režim, převládající náboženství, ideologii nebo stranictví. Zájem podílu na moci a zisku je zjevně dostatečným spojujícím motivem pro překonání všech těchto rozdílů.

Jako jeden z nejdůležitějších prvků snah mezinárodní mafie se ukazuje být, možná překvapivě, zajištění krytí transferu drog. Možnosti dopravní kontroly jsou dnes již tak vyvinuté, že bez kooperace s vládní mocí by přesun a distribuce drog byly rychle a celkem snadno zaraženy. Bohužel množství politických představitelů států ležících na transferových trasách se dostává k moci jen proto, aby tyto cesty udržovali průchozí a kryli je. Evidentní střet zájmů je zejména v oblasti Afriky, rozvojových zemí, zemí třetího světa a zemí s probíhajícícmi konflikty - v nich jsou možnosti zasahování a ovlivňování největší.

Chudé země se slabou vládou a veřejnou kontrolou jsou bohužel bezbranné vůči nadnárodní moci velkých kartelů, ať legálních, nebo zapojených do sítě mafie. Za malé sumy se v nich snadno dá vyvolat jakákoliv politická situace od revoluce, státního převratu, občanské války, nebo jen změny vlády. Mnoho předních politiků těchto zemí tak jsou jen obchodními zástupci firem a mocenských skupin, které je vydržují, což ilustrují některé známé historické případy. Lobbing nadnárodních kartelů a tlak nelegální sféry moci jsou tvrdým oříškem i pro Evropskou unii a západní země, natož pro nevyspělé, chudé státy.

Když je výhodné, povstalecké skupiny vedené vycvičenými profesionálními instruktory uvedou zemi do zmatku nebo vyvolají násilnosti. Bohužel bylo prokázáno, že obchody s komoditami jsou výnosnější v zemích, kde panuje napětí, chudoba, konflikt a je slabá vláda. Tento a další poznatky byly vysledovány zejména v případech afrických států, které se v takových problémech zmítají často již celá desetiletí, jak popisuji v jiné publikované práci. Pokud se nepodařilo jim pomoci, alespoň těmito příklady poskytly zkušenost, jak mezinárodní zločin funguje, abychom se z ní mohli poučit.

Tato tíživá zkušenost ukazuje destruktivní vliv nekontrolované moci a působení nadnárodních zločineckých kartelů, pokud se jim poskytne prostor. Země se slabou, nejasnou politikou, podplatitelnou justicí, neloajální armádou, s rozkoly ve společnosti, zanedbanou občanskou kulturou, kde selhaly národní bezpečnostní služby, která ztratila integritu, byli v ní koupeni klíčoví hráči, nebo se dobrovolně podvolila nebo podlehla vnějšímu tlaku, vydírání a vměšování, tam se usazují ilegální živly, rozehrávají zločinné procesy a podmaňují si postupně všechny významné funkce až k ovládnutí celého státu. Takový se pak stává ohniskem nákazy do dalších míst s podobnými nedostatky.

Nebezpečím se ukazují jakékoliv kompromisy se zločinným systémem, jeho krytí a podporování. Ovšem v případech, kdy je skrytá moc větší, než schopnosti státu, je situace natolik komplikovaná, že k nějakým dohodám a kooperaci někdy docházet musí, i taková asi je reálná politika a skutečný život. Pro vidinu lepší budoucnosti však by měla světová společnost usilovat o minimalizaci zločinu a vlivu zločinu na náš svět a podřizovat jej spíše právu, zákonům a veřejnému zájmu, než o vyvživování přebujelé zločinecké sítě.

Peníze poskytované zločinu nakonec mohou snadno skončit v rukou teroristických organizací, ohrožujících nás a naše blízké, tedy už jen z toho důvodu bychom si měli lépe dávat pozor a pozorněji se rozhodovat, kam své peníze investujeme. Investice do malého podnikání, lokálních firem, řemesel a národní ekonomiky se může ukazovat jako bezpečnější alternativa. Velké transnacionální korporace a mamutí finanční skupiny s vlastníky a sídlem v daňových rájích budou pravděpodobně i přímou cestou k mezinárodnímu zločinu. Vodítkem a určitým ukazatelem cesty byly vždy peníze, moc, vliv. Tam, kde jsou, tam zaručeně můžeme najít jako jejich zdroj skrytou mafii a její prostředky, jimž podobnými v současném světě sotva někdo jiný může disponovat.


Literatura:
Moisés Naím. Černá kniha globalizace. Praha: Vyšehrad, 2008.
Ivo Rolný, Lubor Lacina. Globalizace, etika, ekonomika. 2. rozš. vyd. Ve Věrovanech: Piszkiewicz, 2004.
Misha Glenny. McMafie: zločin bez hranic. Praha: Dokořán, Argo, 2009.

Autor: Ladislav Zelinka | neděle 4.1.2015 19:11 | karma článku: 15.43 | přečteno: 980x

Další články blogera

Ladislav Zelinka

Žijme přirozeným způsobem a važme si obyčejných věcí

Často si svým jednáním, chováním a myšlením přiděláváme zbytečné problémy a život, který může být sám o sobě jednoduchý a příjemný, si všemožnými způsoby komplikujeme.

2.2.2017 v 16:30 | Karma článku: 15.67 | Přečteno: 605 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Volby v USA nejsou jen Clintonová a Trump

Prezidentské volby v USA ještě pořádně nezačaly, předem je však prakticky jisté, kdo zvítězí. Už sto padesát let je to buď kandidát Demokratické strany nebo Republikánské strany.

19.2.2016 v 13:52 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Předpovědi pro budoucí období: Svět za dvacet let?

Jaký by mohl být svět za dvacet či padesát let? Předkládat předpovědi vývoje a budoucích trendů není příliš v módě, s tím jak se zabýváme spíše přítomností a aktuálními problémy.

27.11.2015 v 20:30 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 566 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Technika nás nezachrání

Zamysleme se nad vývojem techniky, která se dostává do bodu, kdy nad námi začíná mít kontrolu a ukrajuje si stále větší díl z našeho světa a našich životů.

9.10.2015 v 12:36 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 350 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzka Součková

Ahoj, jsem tvé stáří. Tak zůstaň, kde jsi!

Čas odměřuje pravidelně všem. Nebere ohled na bohatství, inteligenci, státní zřízení. Každý den má dvacet čtyři hodiny, tomu úměrné množství minut i vteřin. Od ledna do prosince se protočí dvanáct měsíců.

24.11.2017 v 5:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Martin Faltýn

Dřěvo sě šišou odievá

Což není nic jiného než parafráze názvu známé české středověké lyrické básně. Nuže, na jaře listí - na podzim šišky. Ale lyriku ode mne nečekejte, spíše pár fotografií a úvah.

23.11.2017 v 18:00 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 164 | Diskuse

Klára Tůmová

Nechoď pryč!

"Miláčku, poď domů, já fakt musim jít!" Koukám na hodinky, což v zimní výbavě není jen tak, a přemýšlím, zda má ještě cenu stresovat se tímhle autobusem, když za chvilku jede další...

23.11.2017 v 17:01 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 254 | Diskuse

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 1093 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1020

Politolog, publicista, spisovatel a badatel na volné noze. Absolvent VŠE v Praze, obory politologie, diplomacie.

Články o společnosti, politice, vývoji ve světě, mezinárodních vztazích; odzbrojení, bezpečnost, změny ve společnosti; aktuální témata i ohlédnutí se za důležitými okamžiky historie české i světové.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.