Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohlédnutí za historií: Ježíš Kristus a jeho poselství

13. 11. 2014 14:25:00
Připomeňme si, s blížícím se časem Adventu, tuto nejvýznamnější postavu našich dějin. Čím to, že tak výrazně zasáhla do historie? Čím je tak významná, že i dnes jsou na ni upřeny mysli tolika milionů lidí, i po takovém dlouhém čase? Myslím, že není vhodnější čas pro krátké připomenutí, než právě v této době. Proč je tedy vzpomínka na Ježíše stále tak živá? Čím se tak nesmazatelně zapsal do paměti lidí až do dnešních dnů?

Objevení se Ježíše na veřejnosti vyvolalo velké pozdvižení. Ani ne tak tím, že by byl kdovíjak výstřední, nebo že by toužil po senzaci, bylo to spíš jeho způsobem života, myšlením, jednáním, slovy, které se tak vymykaly tomu, na co byli tehdejší lidé zvyklí.

Jeho životní styl byl v rozporu se vším, co znali, a s tehdejšími zvyky; bylo to, jako by tenhle člověk přišel z jiného světa. Tím, jak žil, ohromoval všechny zúčastněné, ačkoliv se jednalo o celkem obyčejné věci - nové bylo to, že se choval svobodně, rozumně, neobyčejně vyspěle až moudře, nebo možná lépe řečeno - nezatíženě jakýmikoliv lidskými problémy. Zároveň byl velice soucitný a přátelský.

Mnohé vyváděl z míry, například tím, že nerespektoval zvyklosti a zaběhnuté způsoby života, obvyklé v té době v té části světa, nebral vážně ani jakákoliv pravidla, zákony a autority, i když uznával jejich existenci. Ježíš se přitom nechoval hůř než ostatní, naopak - vyzařoval z něj neobyčejný klid, mír a přirozená moudrost.

Neměl důvod nikomu ubližovat, hádat se s někým, ani nikomu kázat. Většinu toho, co chtěl lidem předat, dával najevo prostě svým životem, kterým ukazoval skutečnou svobodu člověka, nezávislost a vnitřní sílu. Ti kdo byli s ním, většinou pochytili a pochopili jeho směr uvažování a osvojili si ho. Sami pak prožili velkou vnitřní změnu, kdy se cítili jako osvobozeni z okovů.

Vedli bezstarostný a veselý život, nezatížený tehdy všudypřítomnými boji o moc, peníze, slávu, nezabývali se politikou, náboženskými spory, ani jinými starostmi, čímž přiváděli v úžas své okolí, které se podivovalo nad tou změnou. Nemohli pochopit, odkud se to vzalo, a toužili sami se o tom více dozvědět. Nechávali práci, opouštěli domovy a snažili se vypátrat víc o tom, co se děje, odkud to přichází a nějaký smysl v tom všem.

Tak se šířilo velké pozdvižení, všude od Jeruzaléma až po Řím. Lidé se probouzeli, poznávali a přátelili se všichni navzájem, bez ohledu na rozdíly v náboženství a národnosti, které pro ně již nehrály žádnou roli - všichni mohli být přáteli.

Všude lidé pozorovali, že se děje něco významného. Ukazovalo se nastávat období svobody a procitnutí.

Mnohým vyvstávala v paměti slova dávných proroků a uvědomovali si, že to všechno bylo předpovídáno. Listovali Zákonem a proroky a s velkým údivem nacházeli to, co mnohokrát předtím četli, a co jim teprve teď začalo dávat smysl. Např.:

Iz. 61,1: Duch Páně nade mnou, proto, že pomazal mne, kázati evangelium chudým poslal mne, a uzdravovati skroušené srdcem, zvěstovati jatým propuštění a slepým vidění, a propustiti ssoužené v svobodu, a zvěstovati léto Páně vzácné.

Vskutku vše nasvědčovalo, že se předpovídaná událost naplňuje. Léto Páně vzácné, neboli tzv. milostivé léto, resp. jubileum, je přitom termín z Mojžíšova zákona, kde se vysvětluje:

3. Moj. 25,10: ...I posvětíte léta padesátého, a vyhlásíte svobodu v zemi té všechněm obyvatelům jejím. Léto milostivé toto míti budete, abyste se navrátili jeden každý k statku svému, a jeden každý k čeledi své zase přijde. Ten rok milostivý padesátého léta míti budete; nebudete síti, ani žíti toho, což by samo od sebe vzrostlo, ani sbírati vína opuštěných vinic léta toho. Nebo milostivé léto jest, protož za svaté je míti budete; ze všelikého pole jísti budete úrody jeho. Toho léta milostivého navrátí se jeden každý k statku svému.

Prvním, kdo začal kázat "Rok milosti" a odpuštění všech "hříchů", byl Jan Křtitel, po něm pak i Ježíš.

Lidé zatížení nespočtem náboženských a společenských pravidel, zákazů a příkazů, složitých rituálů, životem v neustálém strachu, pod nadvládou kněží, rabínů, zákoníků, farizeů až po krále, tetrarchy a jiné mocipány, měli náhle pocit, že se ocitli v ráji, když jim Ježíš ukázal, že nemusí být otroky toho všeho; že to všechno je zde pro ně, a že oni jsou pány toho všeho a svého života.

Říkal jim, že jsou světlem, syny Božími, pro něž byl stvořen svět i nebe. Učil je: "Jste solí světa. Když však nebude soli, čím osolíte?" Ukazoval jim, že se nemusí nikomu ani ničemu klanět, ani podřizovat, že jsou to oni, komu v dědictví patří nebeské království. Ježíš vždycky všem říkal, že mohou být jako on.

To vyvolávalo nelibost některých mocných a vedlo k jejich reakci. Zmobilizovali své síly a všechno pozdvižení utli, nebo se alespoň snažili jej zastavit.

To vědomí a zážitek neobyčejné svobody přinesené Ježíšem, které tehdy na nějaký čas zažívali, však přes všechny pozdější události zůstaly a zakořenily se do paměti všech těchto lidí.

Proto po celý středověk i dnes na Ježíše lidé rádi a v dobrém vzpomínají, a doufají a přejí si, aby se opět jednou vrátil a aby mohli znovu zažít pocit oné nepopsatelné duchovní svobody jako v oné éře před dvěma tisíci lety.

Autor: Ladislav Zelinka | čtvrtek 13.11.2014 14:25 | karma článku: 15.94 | přečteno: 682x

Další články blogera

Ladislav Zelinka

Žijme přirozeným způsobem a važme si obyčejných věcí

Často si svým jednáním, chováním a myšlením přiděláváme zbytečné problémy a život, který může být sám o sobě jednoduchý a příjemný, si všemožnými způsoby komplikujeme.

2.2.2017 v 16:30 | Karma článku: 15.67 | Přečteno: 605 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Volby v USA nejsou jen Clintonová a Trump

Prezidentské volby v USA ještě pořádně nezačaly, předem je však prakticky jisté, kdo zvítězí. Už sto padesát let je to buď kandidát Demokratické strany nebo Republikánské strany.

19.2.2016 v 13:52 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Předpovědi pro budoucí období: Svět za dvacet let?

Jaký by mohl být svět za dvacet či padesát let? Předkládat předpovědi vývoje a budoucích trendů není příliš v módě, s tím jak se zabýváme spíše přítomností a aktuálními problémy.

27.11.2015 v 20:30 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 566 | Diskuse

Ladislav Zelinka

Technika nás nezachrání

Zamysleme se nad vývojem techniky, která se dostává do bodu, kdy nad námi začíná mít kontrolu a ukrajuje si stále větší díl z našeho světa a našich životů.

9.10.2015 v 12:36 | Karma článku: 7.16 | Přečteno: 350 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzka Součková

Ahoj, jsem tvé stáří. Tak zůstaň, kde jsi!

Čas odměřuje pravidelně všem. Nebere ohled na bohatství, inteligenci, státní zřízení. Každý den má dvacet čtyři hodiny, tomu úměrné množství minut i vteřin. Od ledna do prosince se protočí dvanáct měsíců.

24.11.2017 v 5:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Martin Faltýn

Dřěvo sě šišou odievá

Což není nic jiného než parafráze názvu známé české středověké lyrické básně. Nuže, na jaře listí - na podzim šišky. Ale lyriku ode mne nečekejte, spíše pár fotografií a úvah.

23.11.2017 v 18:00 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 164 | Diskuse

Klára Tůmová

Nechoď pryč!

"Miláčku, poď domů, já fakt musim jít!" Koukám na hodinky, což v zimní výbavě není jen tak, a přemýšlím, zda má ještě cenu stresovat se tímhle autobusem, když za chvilku jede další...

23.11.2017 v 17:01 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 254 | Diskuse

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 1057 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 1090 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1020

Politolog, publicista, spisovatel a badatel na volné noze. Absolvent VŠE v Praze, obory politologie, diplomacie.

Články o společnosti, politice, vývoji ve světě, mezinárodních vztazích; odzbrojení, bezpečnost, změny ve společnosti; aktuální témata i ohlédnutí se za důležitými okamžiky historie české i světové.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.