Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kmotr Mrázek a mafie v České republice

"Zasahoval do těch nejvyšších sfér a tak trošku tady řídil chod celé republiky..." vypověděl o něm po jeho smrti jeden z lidí jemu blízkých. Vražda vlivného podnikatele Františka Mrázka v lednu 2006 byla velkým tématem. Málokoho z politiky, byznysu a podsvětí zpráva o jeho zastřelení neznámým najatým vrahem nechávala klidným. Jeho jméno vyvolávalo respekt u všech těch, kteří jej znali. Spíš než jako úspěšný podnikatel byl František Mrázek nechvalně znám pro své styky s podsvětím a zločinem a nikoli neprávem přiléhavě označován jako - kmotr.

Ačkoliv zjistit celou pravdu o Františku Mrázkovi nedokážeme, víme dost, abychom si mohli udělat přibližnou představu o jeho aktivitách. Zřejmě nejdůsledněji se jeho případem zabýval novinář Jaroslav Kmenta, který o něm zjistil asi maximum informací a sepsal je do tří knih, které doporučuji si přečíst.

Knihy shrnují životní dráhu Mrázka od 80. let, kdy jako známý vekslák provozoval pašeráctví, obchodoval nezákonně s bony, tuzexovým zbožím a nedostatkovým zbožím z ciziny. Už tehdy ale plnil i služby pro významné lidi a, jak se zjistilo ještě během vyšetřování za komunismu, měl známé na vysokých místech. Tehdy policie zjistila, že se schází s některými pracovníky ÚV KSČ, má kontakt na místopředsedu vlády a dokonce má jako informátora bývalého důstojníka vojenské rozvědky! Jak se Mrázek z veksláka vypracoval na takřka miliardáře, kterým byl již nedlouho po revoluci, je stále záhadou. Policie byla na podzim roku 1989 na stopě odhalení kauzy nebývalého rozsahu a významu, avšak změna režimu Mrázkovo vyšetřování ukončila.

Obnovené vyšetřování v 90. letech zjistilo, že Mrázek mezitím vydělal miliony na obchodech s auty, machinacích s nemovitostmi, úvěry a dalšími podezřelými obchody. Opět bylo potvrzeno, že má styky na vysokých místech, včetně zprostředkovaných kontaktů na Čalfu, Čarnogurského a ministra financí Svobodu. Beztrestnost mu zaručují loajální lidé na policii. Kolem Mrázkových aktivit se točí úplatky, vydírání, úvěrové podvody a nájemné vraždy, jak tomu pak bude po celých dalších patnáct let. V tomto prostředí byl jako ryba ve vodě. Snad se podílel i na výrobě drog a obchodu se zbraněmi. Mrázek dokázal využít jakoukoliv příležitost, aby z ní něco získal.

Hospodářská kriminálka si tehdy v roce 1990 poznamenala: "Na území Československa působí nejméně od roku 1980 dokonale organizovaná skupina pachatelů, která konspirativním způsobem obchoduje s pašovaným zbožím, zlatem, zbraněmi a drogami. Vždy, když jsme se snažili tyto lidi rozpracovat, naráželi jsme na jejich vlivné vazby do státní správy. Hlavní pachatelé trestných činů se rekrutovali z řad tajných spolupracovníků bývalé státní bezpečnosti, kriminální služby VB a vojenské kontrarozvědky s velmi silnými styky na funkcionáře KSČ, městských výborů, prokuratury a soudů. Toto byl také jeden z hlavních důvodů, proč se nepodařilo rozpracovat tuto skupinu jako celek. Zjistili jsme, že členové této skupiny podnikatelů stále páchají hospodářskou trestnou činnost velkého rozsahu a že ohrožují bezpečnost země."

Kuponová privatizce byla pro organizovaný zločin nejvýznamnějším zdrojem příjmů po celá dlouhá léta, dokud nebyl prodán a vyveden veškerý státní majetek. Mrázek se svými lidmi v byznysu dokázali vytěžit, co se dalo. Z bank si získal na půjčkách údajně více než miliardu korun, aniž by je kdy vrátil. Tyto a další úvěrové podvody po nějaké době způsobily krach největších bankovních ústavů v zemi. Bilance řádění českých tunelářů je děsivá - vytunelovány byly snad všechny státní podniky, prakticky všechny kampeličky zkrachovaly, stejně jako tehdejší největší banky, IPB, Unionbanka a další, nebo musely být státem zachraňovány. Mrázek a s ním spříznění lidé, Tomáš Pitr, Luděk Sekyra a další, měli zájem o velké podniky - Setuza, Unipetrol, stavební společnosti, zajímali se o biolíh, státní dotace, ruský dluh, Čepro, chemii, banky, cokoliv, kde se pohybovaly velké peníze, nebo kde na účtech ležely nějaké miliardy.

Policisté a protikorupční oddělení měli poměrně dobré informace o dění, avšak vždy, když se chystali k zakročení, bylo celé vyšetřování nějakým způsobem zavedeno do ztracena. Další odhalení ukázala, že Mrázek měl vždy perfektní informace z dění na policii a věděl, jak daleko je vyšetřování. Není divu, když měl jako zdroj informací důstojníka v NBÚ a předtím v BIS, Martina Hejla, pracujícího ale ve skutečnosti pro něj. Takových policistů byly desítky. Vyšetřit zločin a předat pachatele spravedlnosti se ukazovalo jako stále obtížnější. Když pak zjistili šokující skutečnost, že k Mrázkovi jezdí na "kobereček" různí elitní policisté, důstojníci a vládní úředníci, bylo jasné, že zde jde opravdu o věc nebývalého rozsahu.

Během vlád ODS si Mrázek vytvořil spojení na úřadující politiky. Když pak ve volbách zvítězila ČSSD, měl už své lidi i tam. Ze záznamů rozhovorů, které byly od roku 1999 odposlouchávány, se ukazuje, že Mrázek ovlivňoval nebo se snažil ovlivňovat ČSSD přes jejího poradce premiéra M. Šloufa. ODS zase přes Ivana Langera a poslance Tlustého. Mrázek údajně byl schopný si kupovat poslance a podle potřeby ovlivňovat složení vlády. V Parlamentu se neustále pohybovali jeho lobbisté. "Franta Mrázek měl ze všech lidí z tohoto polosvěta asi nejkvalitnější informace a nejlepší konakty v politice. Uměl toho hodně a patřil k naprosté špičce," uvedl člověk, který ho znal. Důležitým nástrojem pro něj byly, kromě úplatků, kompromitující materiály, které sbíral a účelně využíval. Měl prý na všechny něco. Vládnoucí politikové měli z toho, co na ně může vytáhnout, hrůzu. Jednou prý o svém pověstném archivu prý řekl: "Představ si jeden velkej regál, v tom regálu jsou tisíce šuplíků a na těch šuplíkách jsou napsaný jména...". V případě potřeby stačí vytáhnout jeden šuplík...

Mrázek měl údajně nejvíce spadeno na pozdější předsedy ČSSD - Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. A vskutku se za jejich vlády objevila celá řada afér, některá obvinění byla opravdu skandální až kuriozní, např. ta, která se objevila v Kubiceho zprávě o prorůstání organizovaného zločinu do nejvyšších míst ve státě (za tehdy vládnoucí ČSSD) o Paroubkovi.  Některá mohla být zveličena, většinou se však ukázala být pravdivá. Velké podezření vyvolávaly na příklad úniky informací o tajném  financování strany skrze různé aféry se směnkami a podivnými sponzory. Odhalovaly se podezřelé vazby mezi Grossem, Šárkou Grossovou a Libuší Barkovou a okolo nich pojistné podvody, nevysvětlené miliony a kšefty s nemovitostmi. Karel Srba, tajemník Ministra zahraničí, byl usvědčen z objednání vraždy novinářky Slonkové. Bývalý šéf kabinetu premiérů J. Paroubka a Grosse Z. Doležel byl dopaden, když si říkal o pětimilionový úplatek. Oba premiéři měli zjevně proč se strachovat Mrázkových materiálů. Někteří zkorumpovaní politici a úředníci byli za korupci a podvody odsouzeni, více se jich však spravedlnosti vyhnulo.

"Mrázkův záběr korupce, ovlivňování a styků byl tak široký, že postihoval celé spektrum politiky a státní správy. Mrázek měl své lidi u ODS, ČSSD, lidovců, ale i u menších politických stran. Mrázkovi lidé seděli na vnitru, u policie, ve státních zastupitelstvích, byli schovaní v soudcovských talárech, měli cizí identity, protože pracovali u tajných služeb, působili ve vrcholných pozicích na Úřadu vlády a později i na Hradě," shrnuje Jaroslav Kmenta. A dodává: "Kdyby policisté mohli a bylo to v jejich silách, skončila by za mříženi - v nadsázce řečeno - půlka politické reprezentace." Rozsah korupce ve státě se při každé snaze o rozkrytí ukazoval jako alarmující.

V roce 1999 analytici z protikorupčního vyhodnotili situaci těmito slovy: "Z analýz vyplynul jednoznačný závěr, že si Mrázek a spol. vybudovali za využití nekalých korupčních praktik potřebné kontakty ve vysokých ekonomických a politických kruzích, přičemž jejich cílem je získávat především ekonomické informace a následně ovlivňovat případná politická rozhodnutí v ekonomické oblasti. Mrázek si také vybudoval potřebné kontakty v policejních a zpravodajských složkách, které ho informují o všech důležitých akcích bezpečnostních složek státu..."

A nebyl to jenom Mrázek. Navíc hranice mezi legální a zločinnou sférou se znepokojivě ztrácely. Jeden z lidí z tohoto prostředí to komentoval: "Žádný podsvětí není. Tady jsou jen teritoriální zájmy jakýchsi cizích skupin organizovaného zločinu, nic víc." Vyšetřování Mrázka odkrývalo ještě znepokojivější skutečnost, totiž, že samotná politika je součástí zločinu. To by vysvětlovalo, proč všechny snahy o důkladné vyšetření vždy po nějakém čase skončily, nebo byly přímo z vyšších míst utnuty. A také to, že Mrázek nebyl nikdy souzen. Situaci nezlepšovala ani podezřelá úmrtí vyšetřovatelů, státních zástupců a investigativních novinářů.

Samotné vyšetřování vraždy Františka Mrázka skončilo velmi výmluvně. Když se v roce 2007 stal ministrem vnitra dlouhodobý Mrázkův komplic a jeho spojka na ODS, Ivan Langer, který mu na vládě pomáhal dojednávat obchody za miliardy a kterého Mrázek důvěrně nazýval kódovým jménem "Íčko", skončilo i toto vyšetřování, celý tým byl rozpuštěn a zvětšiny odešel do soukromých služeb. Kmotr Mrázek zemřel, ale praktiky se nezměnily, pokračují dál. Bezprostředně následovalo několik dalších podezřelých úmrtí.

Mrázek je jakýmsi symbolem oné doby a tehdejšího propojení zločinu, byznysu a politiky. Byly na něj vedeny spisy a pracovaly na něm celé týmy. Nejznámější je asi "Krakatice", spis s výmluvným názvem, který se snažil zmapovat celou síť zločinu i s jejími chapadly do politiky. Z něj později vycházela i známá Kubiceho zpráva, která způsobila poprask, když se dostala na veřejnost. Rozsah zločinu se však opět ukázal tak obrovský, že nebylo síly jej vyšetřovat, jak se stalo už tolikrát v minulosti. Mrázkův případ vyšetřovatele neúmyslně navedl na celý složitý spletenec vztahů a konspirace uvnitř státu, politiky a byznysu, výrazně zasahující do všech oblastí, v nichž se točí peníze, vliv a moc.

Co si počít se situací, když jsou pachateli ministři, premiér, poslanci, nebo ředitelé státních institucí? Může policie zatknout sama sebe? Kdo se může odvážit podat žalobu na Vládu? Kdo bude vyšetřovat tajné služby nebo Ministra vnitra? Takové otázky asi napadaly pracovníky vyšetřovacích týmů. Je to vskutku prekérní situace. Připomíná to trochu onen středověký alegorický příběh o lékařích, kteří chtěli léčit lidstvo, ale čím více odřezávali nemocných částí těla, tím více jich nacházeli, než zjistili, že celý pacient je jedna nemoc sama, načež se slovutní doktoři rozutekli. Tak zlé to snad zase není, množství kauz a skandálů s korupcí a podvody však předvedlo, že něco velmi nekalého ve státní sféře je.

Nejvýrazněji se korupce projevovala za tzv. opoziční smlouvy, kterou zřejmě Mrázkovi lidé podporovali, a kdy měli k vládě nejlepší přístup. Rozdělení si a ovládnutí politické moci slibovalo očividně zisky i pro podsvětí. Když zvážíme, že spiklenci měli spřízněné lidi v bankách, u policie a u soudu, měli to dokonale vymyšlené, aby  byly zajištěny toky peněz jejich směrem. S tím však asi nesouhlasily jiné skupiny, které si začaly činit podobné nároky, a z toho možná vzešly konflikty mezi hlavními hráči a nakonec i vražda Františka Mrázka. Je zajímavé, že mnoho lidí zevnitř ukazuje jako na objednavatele vraždy, ne do podsvětí, ale na politická místa. Jedním z podezřelých je V. Kočka, mafián a blízký přítel J. Paroubka.

Mrázek v posledních letech ztrácel pozici a obchodům se nedařilo. Zakázky a politiky si získávala jiná mocenská skupina. Kdo byli oni? Mrázek měl několik nepřátel mezi podnikateli, spoustu nepřátel mezi politiky. Možných motivů jeho vraždy je mnoho. Kupodivu policie se až tak moc nebál, pokud nebyla zneužívána k politickým účelům.

Vztah Mrázka a policie byl vlastně velmi blízký. Mrázek míval tak dobré informace, že jej policie využívala ke konzultacím ohledně organizovaném zločinu v ČR a kvůli informacím o některých významných osobách. Sám byl veden jako agent tajné policie a poradce. Tajné služby a zpravodajské prostředí znal jako své boty. Choval se jako profesionál, jako kdyby byl vysloužilý zpravodajec-policista. Jeho kontakt na policii nebo MZV mu zařídil diplomatický pas, takže nějakou dobu požíval diplomatické imunity. A snad měl opravdu i protekci u nejvyšších míst, takže se jej málokdo odvážil stíhat nebo zasahovat do jeho činnosti, i když byl vytrvale sledován. Mrázek tak s policií celkem bez problémů spolupracoval, a někdy jí i dodával informace a materiály a pomáhal jí v práci. Otázka, zda nebyl něčím agentem, je namístě.

Mrázkův archiv vyděračského materiálu po jeho smrti zmizel, byl někým zcizen, nebo zničen. Část jej spálil jeho osobní strážce. Ten v rozhovoru v této souvislosti také uvedl: "Za tu dobu, co jsem byl u Mrázka pak u Pitra, tak jsem slyšel a viděl takový věci, že kdybych měl o tom nestranně seznámit národ, tak vás ujišťuju, že by pak lidi nešli už ani k volbám. Jestli je pravda jen zlomek z toho, co vím, tak tady ty lidi v nejvyšší politice, to je vlastně zločinný spolčení." Co tento člověk ví, co lidé nevědí? To by snad mohlo zodpovědět další vyšetřování, pokud bude nějaké v budoucnosti otevřeno. Možná by bylo zajímavé se vrátit ke všem těmto starým kauzám. A možná nebude třeba, pokud přijdou nové.

 

Zdroj citací:

Jaroslav Kmenta. Kmotr Mrázek. Praha: JKM, 2007.

Autor: Ladislav Zelinka | čtvrtek 22.1.2015 19:10 | karma článku: 26,62 | přečteno: 7979x
  • Další články autora

Ladislav Zelinka

Česko je ztraceno

ODS posiluje, vládní strany mají nebývalou podporu. Jak je to možné? Poslední volby ukázaly tuto znepokojivou skutečnost, které se dá jen těžko rozumět.

2.10.2022 v 12:11 | Karma: 35,31 | Přečteno: 1559x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Vlastenecký prezident Josef Skála?

Mainstreamová média poněkud opomíjejí tohoto kandidáta na hrad. Není divu. Je komunista, kritizuje režim, Vládu a snaží se sjednotit českou levici a vlastence. Nepřekvapí, že mají vážné obavy z toho, že by se mu to mohlo povést.

23.7.2022 v 19:07 | Karma: 19,50 | Přečteno: 660x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Vítězství nad nezákonnými opatřeními? Už se nesmí opakovat

Po více než dvou letech už spolehlivěji víme, o čem celá záležitost, která hýbala světem a byla tématem číslo jedna i u nás, byla.

21.6.2022 v 14:54 | Karma: 26,05 | Přečteno: 732x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Pohled na kandidáta na Hrad - Petr Pavel

Za necelý rok by se měly konat volby prezidenta ČR, představme si tedy dalšího kandidáta, dnes to bude Petr Pavel.

7.3.2022 v 11:29 | Karma: 16,26 | Přečteno: 670x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Pohled na dva kandidáty na Hrad

Volby se mají konat přibližně za rok, můžeme se však již nyní podívat, kdo kandiduje. Dnes bych chtěl představit dvě osobnosti.

26.1.2022 v 14:18 | Karma: 14,00 | Přečteno: 812x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Změna volebního systému: modernizujme způsob hlasování + zrušme pětiprocentní hranici

Myslím, že je na čase, aby byla provedena reforma volebního systému, zejména způsobu hlasování, aby více odrážela rozložení preferencí a zajišťovala větší demokratičnost výsledků voleb.

18.12.2021 v 9:54 | Karma: 9,76 | Přečteno: 352x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

O čem budou volby 2021? Musíme zachránit svobodu a skoncovat se špatnou vládou

Hlavním tématem číslo jedna v blížících se volbách do poslanecké sněmovny je a bude, co bude dál v otázce koronavirových opatření.

3.8.2021 v 18:43 | Karma: 19,35 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Výprava do historie českých jmen a názvů

Původem jmen se zabývá vědní obor etymologie. Zkoumá, odkud se vzala místní jména - měst, řek, pohoří atd., jakou prošla historií a co znamenají.

1.8.2021 v 19:26 | Karma: 18,48 | Přečteno: 959x | Diskuse| Věda

Ladislav Zelinka

Nevěřme doktorům

Pokud chcete být zdraví, nevěřte doktorům a jejich výtvorům, odmítejte je a chraňte se před naším zdravotnictvím.

27.11.2020 v 20:04 | Karma: 25,32 | Přečteno: 1313x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Žijme přirozeným způsobem a važme si obyčejných věcí

Často si svým jednáním, chováním a myšlením přiděláváme zbytečné problémy a život, který může být sám o sobě jednoduchý a příjemný, si všemožnými způsoby komplikujeme.

2.2.2017 v 16:30 | Karma: 17,46 | Přečteno: 902x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Volby v USA nejsou jen Clintonová a Trump

Prezidentské volby v USA ještě pořádně nezačaly, předem je však prakticky jisté, kdo zvítězí. Už sto padesát let je to buď kandidát Demokratické strany nebo Republikánské strany.

19.2.2016 v 13:52 | Karma: 13,31 | Přečteno: 1158x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Předpovědi pro budoucí období: Svět za dvacet let?

Jaký by mohl být svět za dvacet či padesát let? Předkládat předpovědi vývoje a budoucích trendů není příliš v módě, s tím jak se zabýváme spíše přítomností a aktuálními problémy.

27.11.2015 v 20:30 | Karma: 12,80 | Přečteno: 715x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Zelinka

Technika nás nezachrání

Zamysleme se nad vývojem techniky, která se dostává do bodu, kdy nad námi začíná mít kontrolu a ukrajuje si stále větší díl z našeho světa a našich životů.

9.10.2015 v 12:36 | Karma: 9,12 | Přečteno: 372x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Zelinka

Romové a my - úvaha o nás a o světě

Nedá mi, abych se nevyjádřil k tomuto etniku a jeho vztahu k nám. Svým způsobem jsou mi blízcí, i když můj život je od jejich na míle odlišný.

13.6.2015 v 20:02 | Karma: 12,43 | Přečteno: 1289x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Zelená Liberlandu

Projektem nového státního útvaru na území bývalé Jugoslávie, který vzešel z nápadu a iniciativy pravicového politika Víta Jedličky, se opět ukázal pověstný český důvtip v pozitivním smyslu.

9.5.2015 v 15:29 | Karma: 14,32 | Přečteno: 529x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Zelinka

Vlastenectví, víra, jednota

Má vlastenectví ještě nějakou budoucnost? Anebo patří už jen do historie? Pravda, toho, na co být hrdý, v naší zemi už mnoho nezůstalo, ale něco snad přeci?

3.4.2015 v 16:33 | Karma: 12,28 | Přečteno: 512x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Opoziční smlouva, toleranční patent a spolupráce ODS a ČSSD v letech 1998-2002

V období let 1998-2002 zažila Česká republika zajímavý fenomén do té doby ojedinělé formy politické spolupráce, totiž menšinové vlády tolerované nejsilnější opoziční stranou, jejichž vztah byl kodifikován psanou smlouvou známou ja

30.3.2015 v 17:26 | Karma: 10,83 | Přečteno: 1484x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Pontifikát Jana Pavla II. a jeho ekumenické snahy

Papež Jan Pavel II. byl bezesporu, ať už máme vztah ke katolické církvi jakýkoliv, významnou a vlivnou osobností minulého století. Vlastním jménem Karol Wojtyla, se pod novým jménem ujal úřadu hlavy církve a nesmazatelně přispěl k událostem světového dění. Jedna stránka z jeho rozsáhlé činnosti, kterou se tato práce zabývá, jsou jeho snahy o sblížení církví a mezináboženský dialog. Významem této aktivity ze strany Jana Pavla II. bylo bezprecedentní sblížení různých, do té doby často znepřátelených náboženských směrů, a navázání přátelské komunikace mezi nimi. Nepochybně tím napomohl míru a sblížení všech lidí, tak jak si za svého pontifikátu přál.

18.2.2015 v 9:55 | Karma: 11,60 | Přečteno: 491x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Zelinka

Potřeba dobra a spravedlnosti ve světě

To, že ideály nejsou jen prázdné pojmy, ukazuje nespočet špatných příkladů ve světě, kde správné fungování společnosti je narušováno deformovaným chováním, rozvratnou činností a osobní nezodpovědností. Na případu Ukrajiny můžeme vidět, k čemu může dojít ve společnosti, v níž byly zavrženy lidské hodnoty jako tolerance, nenásilí a úcta k druhému. Tam kde je vhodné podhoubí, rozvratné živly nahlodávají nemocný organismus a připravují cestu k jeho rozchvácení a destrukci. Přes všechny snahy mírové diplomacie a celosvětové osvěty se bohužel množství násilných konfliktů ve světě nezmenšuje a nacionalismus, o kterém se věřilo, že bude v éře globalizace patřit do muzejních vitrín, si naopak našel své stálé místo.

4.2.2015 v 11:11 | Karma: 11,86 | Přečteno: 425x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Zkusíme oživit ideu Československa?

Souhlasíte s rozdělením? Podle mne bylo chybou. Ukvapeným, politickým rozhodnutím. Trendem doby. Politickou objednávkou. Ve své době mělo částečnou podporu, více na Slovensku než v Čechách, kdyby se však bývalo konalo řádné referendum, myslím, že by spíše u občanů neprošlo. Uběhlo již dvacet let vzájemného oddělení. Jsme již připraveni se znovu sblížit, obnovit opět Československo?

25.1.2015 v 17:47 | Karma: 19,81 | Přečteno: 1226x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1286x
Politolog, publicista, spisovatel a badatel na volné noze. Absolvent VŠE v Praze, obory politologie, diplomacie.

Články o společnosti, politice, vývoji ve světě, mezinárodních vztazích; odzbrojení, bezpečnost, změny ve společnosti; aktuální témata i ohlédnutí se za důležitými okamžiky historie české i světové.